StarTech 6U Wall Mount Network Rack RK619WALLO - Black, 80 kg Capacity, Cisco Compatible
StarTech 6U Wall Mount Network Rack RK619WALLO - Black, 80 kg Capacity, Cisco Compatible
Organize your server room or workspace efficiently with the StarTech 6U Wall Mount Network Rack. Designed specifically for heavy-duty applications, this rack provides the perfect solution to securely mount your equipment and optimize your space.
With a robust capacity of 80 kg, you can trust this rack to support your essential data, AV, IT, and communication devices. Its sleek black design adds a professional touch to any environment.
- Model: RK619WALLO
- Type: 6U Wall Mount Network Rack
- Compatibility: Cisco 2960 and other network equipment
- Dimensions: 19" deep
- Weight capacity: 80 kg
- Rack weight: 10.5 kg
- Includes cage nuts and screws for easy mounting
- Hook and loop strap for cable management
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Mounting hole shape | Square |
| Certification | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 555 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 407 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Mounting depth (max) | 45.7 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 24 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 24 |
| Number of cable management hooks included | 1 pc(s) |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 475 mm |
| Package weight | 10.7 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 620 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 475 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

