6U Wall-Mount Server Rack Solid Steel Black Vertical Cabinet
6U Wall-Mount Server Rack Solid Steel Black Vertical Cabinet
Organize your networking equipment with the durable StarTech.com 6U Wall-Mount Server Rack, designed for easy mounting and secure storage of your essential gear.
This solid steel cabinet is ideal for limited spaces, allowing you to neatly store servers, switches, patch panels, and other equipment while maintaining easy access.
- Type: Vertical Wall-Mount Server Rack
- Material: Solid Steel
- Size: 6U
- Weight Capacity: 90.7 kg
- Rack Weight: 1.3 kg
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | No |
| Certification | CE, TAA, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 505 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 282 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 16 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 22 |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 531 mm |
| Package height | 164 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

