6U Vertical Server Cabinet Wall Mounted 30in Depth 90kg Capacity Cable Management Black
6U Vertical Server Cabinet Wall Mounted 30in Depth 90kg Capacity Cable Management Black
Optimize your server space with the StarTech.com 6U Vertical Server Cabinet. This versatile wall-mounted solution is perfect for organizing your server equipment easily and efficiently.
Designed for robust use, this cabinet can hold up to 90 kg, making it ideal for businesses that need reliable storage for their networking and server gear. The integrated cable management system ensures a neat and orderly setup.
- Type: Vertical Server Cabinet
- Height: 6U
- Depth: 30 inches
- Weight Capacity: 90 kg
- Cable Management: Yes
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 2-post |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Removable back door | No |
| Removable front door | No |
| Removable side panels | No |
| Back door key lock | No |
| Front door key lock | Yes |
| Side panel key lock | No |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | Yes |
| Castor wheels | No |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 645 mm |
| Depth | 294 mm |
| Height | 941 mm |
| Inner width | 64.1 cm |
| Inner depth | 28.8 cm |
| Weight | 33 kg |
| Mounting depth (max) | 76 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 24 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 24 |
| Number of washers included | 24 |
| Manual | Yes |
| Package width | 720 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 35 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

