9U Wall Mount Network Cabinet Rack 4-Post with 1U Shelf Black
9U Wall Mount Network Cabinet Rack 4-Post with 1U Shelf Black
Transform your workspace with the 9U Wall Mount Network Cabinet from StarTech.com, designed to securely hold your data, AV, and computer equipment. Ideal for small spaces, this wall-mounted rack provides essential cable management and easy access.
Designed for efficient organization and ventilation, this cabinet can accommodate weights up to 90 kg, allowing you to store your essential networking gear with confidence.
- 4-Post Wall-Mounted Server Rack
- 9U capacity
- Supports up to 90 kg total weight
- Includes 1U shelf for additional storage
- Built-in cable management system
- Compact and vented for optimal airflow
- Durable black finish
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 9U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 4-post |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Removable front door | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Side panels included | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Side panel key lock | Yes |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | No |
| Certification | REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 602 mm |
| Depth | 551 mm |
| Height | 505 mm |
| Inner width | 60.2 cm |
| Inner depth | 54.7 cm |
| Inner height | 40 cm |
| Weight | 21 kg |
| Mounting depth (min) | 6 cm |
| Mounting depth (max) | 48 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 36 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 36 |
| Manual | Yes |
| Package width | 675 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 590 mm |
| Package weight | 22 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 640 mm |
| Master (outer) case length | 670 mm |
| Master (outer) case height | 580 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

