9U Wall-Mounted Network Cabinet 2-Post Rack StarTech.com 90kg Load Key Lock Cable Management
9U Wall-Mounted Network Cabinet 2-Post Rack StarTech.com 90kg Load Key Lock Cable Management
Enhance your data organization with the StarTech.com 9U Wall-Mounted Network Cabinet. This sturdy rack is designed to keep your electronic equipment secure and accessible.
Designed for versatility, this compact 9U cabinet can accommodate a wide range of network and AV equipment while supporting a massive weight of up to 90 kg. Perfect for tight spaces, it efficiently houses your equipment while allowing for effective cable management and ventilation.
- Type: Wall-Mounted, 2-Post
- Height: 9U
- Weight Capacity: 90 kg
- Security: Key lock feature
- Includes: 1U Shelf for additional storage
- Weight of the cabinet: 17.7 kg
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 9U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 2-post |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Removable front door | Yes |
| Key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Assembly required | No |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 511 mm |
| Inner width | 59.4 cm |
| Inner depth | 43.3 cm |
| Weight | 17.7 kg |
| Mounting depth (max) | 37 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 36 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 36 |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 20.8 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 670 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 580 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

