USB to Lightning Cable 1m Coiled MFi Certified Heavy Duty
USB to Lightning Cable 1m Coiled MFi Certified Heavy Duty
Charge your devices swiftly with the StarTech.com USB to Lightning Cable. Its coiled design is ideal for on-the-go use, providing flexibility without the mess of conventional cables.
This heavy-duty cable is perfect for connecting your iPhone to a USB A port for fast charging. Built with a durable TPE jacket and reinforced with Aramid fiber, it ensures longevity and reliable performance.
- Length: 1 meter (3 feet)
- Connector type: USB A to Lightning, Male to Male
- MFi Certified for guaranteed compatibility with Apple devices
- Durable TPE jacket with Aramid fiber for extra strength
- Coiled design for better space management
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Coiled cable | Yes |
| Coiled cable length | 0.38 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 38 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 40 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

