USB C to Lightning Cable 50cm Coiled Durable MFi Certified
USB C to Lightning Cable 50cm Coiled Durable MFi Certified
Experience the convenience of fast charging with the StarTech.com USB C to Lightning Cable. This 50cm coiled cable is designed to keep your devices powered up efficiently, making it ideal for home, office, or on-the-go use.
Its MFi certification guarantees compatibility with your Apple devices, while the heavy-duty aramid fiber construction ensures durability and longevity. Say goodbye to frayed cables and enjoy seamless charging with this robust, portable solution.
- Length: 50cm (20 inches)
- Type: Coiled USB C to Lightning Cable
- MFi Certified for Apple compatibility
- Durable TPE Jacket with Aramid Fiber
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Coiled cable | Yes |
| Coiled cable length | 0.3165 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

