USB C to Lightning Cable 2m Male-Male Black by StarTech.com
USB C to Lightning Cable 2m Male-Male Black by StarTech.com
Upgrade your charging experience with the StarTech.com USB C to Lightning Cable. Designed for mobile devices, this cable offers robust performance for seamless connectivity.
Perfect for quick data transfers and efficient charging, the 2-meter length allows for flexibility and convenience in use. Whether you’re at home or on the go, this versatile cable meets your connectivity needs.
- Type: USB C to Lightning Cable
- Length: 2 meters
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | Lightning |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 32/22 |
| Output current (max) | 3 A |
| Plug and Play | Yes |
| Weight | 43 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 45.4 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

