StarTech.com 3ft USB A to Lightning Cable - Durable Right Angled Charging/Sync Cord
StarTech.com 3ft USB A to Lightning Cable - Durable Right Angled Charging/Sync Cord
Experience reliable charging and data transfer with the StarTech.com 3ft Durable USB A to Lightning Cable. Its right-angled design makes it perfect for tight spaces, providing you with convenience and efficiency.
This heavy-duty cable is built with aramid fiber for enhanced durability, ensuring it withstands daily wear and tear. It is Apple MFi certified, making it a safe and effective solution for your iPhone and other Lightning-enabled devices.
- Length: 3ft (1m)
- Type: USB A to Lightning
- Design: 90° Right Angled
- Material: Heavy Duty Rugged Aramid Fiber
- Certification: Apple MFi Certified
- Compatibility: Works with iPhone and other Lightning-enabled devices
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 26 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 46 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

