6ft USB A to Lightning Cable Right Angle Durable Apple MFi Certified
6ft USB A to Lightning Cable Right Angle Durable Apple MFi Certified
Experience reliable charging and syncing with the StarTech.com 6ft Durable USB A to Lightning Cable. Ideal for iPhone users, this high-quality cable is designed with a right-angled connector to conveniently fit into tight spaces.
Crafted with heavy-duty aramid fiber, this rugged cable ensures durability and long-term use. Whether you're charging at home or syncing data on the go, you can count on its robust design to withstand everyday wear and tear.
- Length: 6ft (2m)
- Color: Black
- Connector Type: USB A to Lightning
- Connector Orientation: 90° Right Angled
- Compatibility: Apple MFi Certified for iPhone
- Construction: Heavy Duty Rugged Aramid Fiber
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 71 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

