6ft USB A to Lightning Cable Right Angle MFi Certified Durable Charging Sync Cord
6ft USB A to Lightning Cable Right Angle MFi Certified Durable Charging Sync Cord
Experience fast and reliable charging with the StarTech.com 6ft USB A to Lightning Cable. Designed for Apple devices, this cable offers a convenient 90° right angle to easily connect in tight spaces. Perfect for charging your iPhone while using it.
Crafted from rugged aramid fiber, this heavy-duty cable can withstand daily wear and tear. Whether you're at home or on the go, this Apple MFi certified cable ensures compatibility and superior performance for all your charging needs.
- Length: 6ft (2m)
- Connector Type: USB A to Lightning
- Right Angle Design for Easy Connection
- Durable Rugged Aramid Fiber Construction
- Apple MFi Certified for Compatibility
- Ideal for iPhone and other Apple devices
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Plug and Play | Yes |
| Compatibility | iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone XR, iPad Air, iPad, iPad Mini |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 72 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

