DB9 RS232 Serial Null Modem Cable 2m - Black, Female-Female
DB9 RS232 Serial Null Modem Cable 2m - Black, Female-Female
Connect your devices effortlessly with this 2m DB9 RS232 Serial Null Modem Cable. Ideal for linking computers, printers, and other serial devices, you can expect reliable communication and performance.
Perfect for both home and professional environments, this cable features Female-Female connectors to facilitate seamless connections. It’s designed to meet high standards of performance, ensuring your devices communicate effectively.
- Length: 2 meters
- Connector Type: DB9 Female-Female
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 120 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 140 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 140 pc(s) |

