DB9 RS232 Serial Null Modem Cable 1m Male to Female - StarTech.com
DB9 RS232 Serial Null Modem Cable 1m Male to Female - StarTech.com
You need reliable connectivity for your data transfer? The StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Modem Cable offers a perfect solution for connecting your serial devices seamlessly.
This 1-meter cable is ideal for establishing connections between computers, printers, or other devices with DB-9 ports. Whether you're setting up a network or connecting to legacy equipment, this cable provides the durability and reliability you can trust.
- Length: 1 meter
- Connector Type: DB-9 Male to DB-9 Female
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 87 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 81 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

