4-Port USB 2.0 Extender Hub over Single CAT5e/CAT6 330ft StarTech.com
4-Port USB 2.0 Extender Hub over Single CAT5e/CAT6 330ft StarTech.com
Expand your USB connectivity effortlessly with the StarTech.com USB 2.0 Extender Hub. Ideal for extending your USB devices over longer distances without compromising on performance.
This versatile adapter kit allows you to connect up to four USB devices over a single CAT5e or CAT6 Ethernet cable, making it perfect for both home and office setups. With an impressive range of 330 feet (100 meters), you can place devices far from your computer while maintaining data transfer speeds of up to 480 Mbps.
- Connectivity: 4-Port USB 2.0
- Distance: Up to 330 feet (100 meters)
- Interface: CAT5e/CAT6 Ethernet cable (RJ45)
- Speed: 480 Mbps
- Dimensions: 60 mm x 100 mm x 22 mm
- Weight: 143 g
- Housing: Metal construction
- Power: Externally powered
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Console transmitter & receiver |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Status |
| Rubber feet | Yes |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 4 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 143 g |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 716 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 323 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |

