USB 2.0 4-Port Extender Over Cat5/Cat6 130ft StarTech.com
USB 2.0 4-Port Extender Over Cat5/Cat6 130ft StarTech.com
Extend your USB connectivity with the StarTech.com USB 2.0 4-Port Extender, perfect for home, office, or industrial environments. You can conveniently connect multiple USB devices over long distances and maintain high-performance data transmission.
This extender is designed to support distances up to 130ft (40m), making it ideal for setups where devices are located away from the computer. Whether you need to connect printers, scanners, or other peripherals, this solution simplifies your connectivity needs.
- 4-Port USB 2.0 connectivity
- Extends USB devices up to 130ft (40m)
- Compatible with Cat5 and Cat6 cables
- Dimensions: 52 mm x 80 mm x 22 mm
- Weight: 319 g
- Product dimensions: 236 mm x 156 mm
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Console transmitter & receiver |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Link, Power |
| Rubber feet | Yes |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat6e, Cat7 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 4 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 52 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 319 g |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 700 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.4 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type N |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Master (outer) case width | 324 mm |
| Master (outer) case length | 402 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |

