USB 2.0 Active Extension Cable 5m Male/Female Black
USB 2.0 Active Extension Cable 5m Male/Female Black
Extend your USB connections with the StarTech.com 5m USB 2.0 Active Extension Cable, designed to provide reliable connectivity over longer distances.
This active extension cable is ideal for connecting USB devices such as printers, webcams, and external drives to your computer, while maintaining the performance you need even at longer lengths.
- Product Type: USB 2.0 Active Extension Cable
- Length: 5 meters
- Connector Type: USB A Male to USB A Female
- Color: Black
- Data Transfer Rate: Up to 480Mbps
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector gender | Male/Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Reversible connectors | No |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current (max) | 1 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 286 g |
| Packaging data | |
| Package width | 226 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 472 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

