2m USB A to Samsung Galaxy Tab 30-pin Cable Male Male
2m USB A to Samsung Galaxy Tab 30-pin Cable Male Male
Connect your Samsung Galaxy Tab effortlessly with the reliable 2m USB A to 30-pin cable. Perfect for seamless data transfer and charging, this cable ensures you stay powered up and connected.
Ideal for home or office use, the durable construction and 2-meter length provide flexibility and convenience. Say goodbye to fumbling with short cables and enjoy the ease of extended reach.
- Compatible with Samsung Galaxy Tab
- Length: 2 meters
- USB A to Samsung 30-pin connection
- Connectors: Male to Male
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Samsung 30-pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 26/28 |
| Plug and Play | Yes |
| Weight | 33 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |

