USB-C to USB-C Cable 1m 5Gbps USB 3.0 Male/Male Black
USB-C to USB-C Cable 1m 5Gbps USB 3.0 Male/Male Black
Upgrade your connectivity with the StarTech.com USB-C to USB-C cable. Ideal for fast data transfer and charging, this cable is perfect for your devices.
Whether you need to connect your laptop, smartphone, or other USB-C devices, this versatile 1 meter cable supports USB 3.0 speed of up to 5Gbps, ensuring efficient performance for all your needs.
- Type: USB-C to USB-C, Male/Male
- Length: 1 meter (3 feet)
- Data Transfer Speed: Up to 5Gbps
- Compatibility: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

