USB 3.0 to DisplayPort Adapter 4K 30Hz DisplayLink Certified
USB 3.0 to DisplayPort Adapter 4K 30Hz DisplayLink Certified
Enhance your workspace with the StarTech.com USB 3.0 to DisplayPort Adapter, allowing you to connect an additional 4K display to your laptop or desktop. Ideal for professionals seeking improved multitasking capabilities.
This adapter supports an impressive 4K resolution at 30Hz, providing stunning visuals and crisp clarity for all your applications. It’s an essential tool for graphic designers, gamers, or anyone who needs an extended display setup.
- Connection Type: USB 3.0 Type-A
- Output: DisplayPort
- Resolution: 3840 x 2160 pixels
- Refresh Rate: 30Hz
- Compatibility: DisplayLink Certified for seamless connectivity
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 800, 1366 x 768, 2048 x 1152, 3840 x 2160, 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1400 x 1050 (SXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 480p, 720p, 1080p, 2160p |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | DisplayLink - DL-5500 |
| USB pass-through | No |
| Certification | CE, FCC, TAA, DisplayLink, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS, Ubuntu 22.04 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Minimum processor family | Core i5 |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4.1 TB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 60 g |
| USB cable length | 0.063 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 211 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 204 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Software CD | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 240 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 319 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

