USB 3.0 A-to-A Extension Cable 6 Inch Black 5 Gbit/s
USB 3.0 A-to-A Extension Cable 6 Inch Black 5 Gbit/s
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 A-to-A Extension Cable. Perfect for extending the reach of your USB devices, this 6-inch cable allows you to connect USB peripherals with ease.
Whether you need to link your printer, external hard drive, or other USB A devices, this extension cable delivers high-speed data transfer rates of up to 5 Gbit/s. Its compact design is ideal for improving your workspace without clutter, making it a versatile choice for both home and office use.
- Type: USB 3.0 A-to-A Extension
- Length: 6 inches (0.152 m)
- Color: Black
- Data Transfer Rate: 5 Gbit/s
- Compatible with USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.152 m |
| Weight | 20.7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 25.7 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

