USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz HDR10 USB4 Thunderbolt Compatible
USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz HDR10 USB4 Thunderbolt Compatible
Upgrade your video experience with the StarTech.com USB-C to HDMI Adapter. With its impressive 4K at 60Hz capability, you can enjoy stunning visuals on your HDMI-compatible display.
This adapter is ideal for professionals and creatives who need to connect laptops or devices with USB-C ports to larger screens for presentations, gaming, or entertainment.
- Output Resolution: 4096 x 2160 pixels
- Video Output: 4K at 60Hz
- HDR Support: HDR10
- Compatibility: USB4 / Thunderbolt
- Connector Type: USB Type-C to HDMI
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| HDCP | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | ANX7517 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 44 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Weight | 16 g |
| USB cable length | 0.13 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 60% |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 22 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

