USB-C to 3.5mm TRRS Headphone Adapter 32-bit DAC Black 5in
USB-C to 3.5mm TRRS Headphone Adapter 32-bit DAC Black 5in
Enhance your listening experience with the StarTech.com USB-C to 3.5mm TRRS Headphone Adapter. This compact, high-quality audio adapter allows you to connect your USB-C enabled devices to standard headphones or headsets, providing you with a seamless audio experience.
Perfect for laptops, phones, and tablets, this adapter supports USB-C and Thunderbolt, allowing you to enjoy crisp sound quality with its high-definition 32-bit DAC. Its lightweight and portable design ensure that you can carry it anywhere you go without any hassle.
- Type: USB-C to 3.5mm TRRS Adapter
- Length: 5in (12.7 cm)
- Compatibility: USB-C and Thunderbolt devices
- Audio Quality: 32-bit DAC
- Connector: Male USB Type-C, Female 3.5mm
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.127 m |
| Connector 1 | USB Type-C 2.0 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | 3.5 mm |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Rubber |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 15 g |
| Other features | |
| Width | 12 mm |
| Height | 8.6 mm |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Products per master (outer) case | 350 pc(s) |

