1000W SFX Platinum Power Supply Unit Thermaltake Toughpower Active
1000W SFX Platinum Power Supply Unit Thermaltake Toughpower Active
Ensure your PC operates efficiently with the Thermaltake Toughpower SFX Platinum 1000W power supply unit. Designed for power users, this reliable PSU delivers stable power for a variety of high-performance components.
Ideal for gaming systems and professional workstations, the Toughpower SFX Platinum features high energy efficiency and a compact form factor, making it perfect for smaller builds.
- Wattage: 1000W
- Input Voltage: 100 - 240 V
- Frequency: 50/60 Hz
- Input Current: 15 - 8 A
- Efficiency: Platinum rated
- Active PFC
- Designed for compact systems
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Power | |
|---|---|
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 15 - 8 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 1000 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V) | 83.3 A |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Hold time | 17 ms |
| Efficiency | 92% |
| Power Good signal delay range | 100 - 150 ms |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Performance | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | CFX |
| ATX version | 3.1 |
| Bearing technology | FDB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On/off switch | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | CE/UKCA/FCC/ICES/CB/TUV/cTUVus/LVD/CCC/BSMI/ S-MARK/EAC/RCM |
| Weight & dimensions | |
| Width | 125 mm |
| Depth | 103.8 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |

