TP-Link RE200 WiFi Range Extender 433Mbps Dual Band 10/100Mbps Ethernet
TP-Link RE200 WiFi Range Extender 433Mbps Dual Band 10/100Mbps Ethernet
Boost your WiFi coverage effortlessly with the TP-Link RE200 WiFi Range Extender. Designed for those who need reliable connectivity across their home or office, this device minimizes dead zones while enhancing signal quality.
Ideal for streaming, gaming, or browsing, the RE200 operates seamlessly with existing routers, ensuring that your devices stay connected without interruptions. With both wireless and Ethernet capabilities, it adapts perfectly to your networking setup.
- Wireless speed of up to 433 Mbps
- Supports 10/100 Mbps Ethernet connections
- Compatible with Windows 2000, Windows 7, and more
- Internal antenna with a transmission power of 20 dBm
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | Network repeater |
| Data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| WPS push button | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 98SE, Windows NT, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna type | Internal |
| Transmitting power (CE) | 20 dBm |
| Network | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 433 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 6.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Depth | 65.8 mm |
| Height | 75.2 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 156.5 mm |
| Package depth | 101.5 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 190 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |

