Lightning Cable 6ft MFi Certified USB-A to Right-Angle White
Lightning Cable 6ft MFi Certified USB-A to Right-Angle White
Experience fast and reliable charging with the Tripp Lite Lightning Cable. This 6-foot USB-A to Right-Angle Lightning sync/charge cable is perfect for connecting your devices while providing flexibility in tight spaces.
Ideal for everyday use, this cable ensures seamless data transfer and charging capabilities. Its right-angle design allows for easier access in confined areas, making it perfect for office, home, or travel use.
- Type: USB-A to Right-Angle Lightning
- Length: 6 ft (1.83 m)
- Certification: MFi Certified
- Interface: USB 2.0
- Color: White
- Connectors: Male to Male
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Compatibility | iPhone 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, iPad, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPod Touch, iPad Pro |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CA65, REACH, MFI |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Height | 23.1 mm |
| Width | 132.1 mm |
| Depth | 66 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 132.1 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 23.1 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 246.4 mm |
| Master (outer) case length | 137.2 mm |
| Master (outer) case height | 81.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 680 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332222067 |

