25U SmartRack 2-Post Open Frame Rack by Tripp Lite - Organize Network Equipment, Freestanding, 362.9 kg Capacity
25U SmartRack 2-Post Open Frame Rack by Tripp Lite - Organize Network Equipment, Freestanding, 362.9 kg Capacity
Maximize your network organization with the Tripp Lite 25U SmartRack 2-Post Open Frame Rack. Designed for ease of use, this freestanding rack provides an effective solution for securing and organizing your rack-mounted network equipment.
Whether you are setting up a small server closet or a larger data center, this sturdy black rack can support up to 362.9 kg, making it ideal for various networking configurations. Its open-frame design allows for easy access and airflow, ensuring your equipment operates efficiently.
- Product Type: 2-Post Open Frame Rack
- Brand: Tripp Lite
- Height: 25U
- Weight Capacity: 362.9 kg
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 25U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 362.9 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 515.6 mm |
| Depth | 342.9 mm |
| Height | 1244.9 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 152.4 mm |
| Package depth | 1336 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 11.8 kg |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332143140 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 519.9 mm |
| Master (outer) case length | 1374.9 mm |
| Master (outer) case height | 718.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 130 kg |
| Products per master (outer) case | 9 pc(s) |

