42U Rack Enclosure Cabinet Tripp Lite SmartRack Deep Black 1361 kg Capacity
42U Rack Enclosure Cabinet Tripp Lite SmartRack Deep Black 1361 kg Capacity
Transform your data center organization with the Tripp Lite 42U SmartRack Deep and Wide Rack Enclosure Cabinet. Designed for optimal storage and airflow, this cabinet is perfect for housing your essential equipment.
Ideal for server rooms or network closets, this freestanding rack features sturdy doors and side panels to protect your devices from dust and accidental access. With a substantial capacity of 1361 kg, it supports your heavier equipment with ease.
- Model: SR42UBDPWD
- Size: 42U
- Weight Capacity: 1361 kg
- Material: Black enclosure with doors & side panels
- Configuration: Freestanding rack
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 42U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1361 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | EIA-310-E, UL60950; RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 752.6 mm |
| Depth | 1201.4 mm |
| Height | 1993.9 mm |
| Weight | 155.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 844.6 mm |
| Package depth | 1263.6 mm |
| Package height | 2159 mm |
| Package weight | 183.2 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 844.6 mm |
| Master (outer) case length | 1263.6 mm |
| Master (outer) case height | 2159 mm |
| Master (outer) case gross weight | 183.2 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 156.5 kg (345 lbs) |

