42U Rack Enclosure Cabinet for Harsh Environments Black 1360.776 kg Capacity
42U Rack Enclosure Cabinet for Harsh Environments Black 1360.776 kg Capacity
Enhance your server storage solutions with the Tripp Lite SR42UBEIS Rack Enclosure Cabinet. Designed for harsh environments, this 42U cabinet provides robust support for your equipment while ensuring optimal organization.
Its substantial weight capacity allows you to securely manage your servers and networking devices. Ideal for data centers or industrial applications, this enclosure blends durability with functionality.
- Model: SR42UBEIS
- Height: 42U
- Weight Capacity: 1360.776 kg
- Color: Black
- Standard-Depth Design
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 42U |
| Maximum weight capacity | 1360.776 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600.2 mm |
| Depth | 1200.2 mm |
| Height | 2027.4 mm |
| Weight | 176.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 660.4 mm |
| Package depth | 1244.6 mm |
| Package height | 2197.1 mm |
| Package weight | 195.9 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 660.4 mm |
| Master (outer) case length | 1244.6 mm |
| Master (outer) case height | 2197.1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 195.9 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

