45U Rack Enclosure Cabinet Tripp Lite SmartRack Deep Black 1360.8 kg Capacity
45U Rack Enclosure Cabinet Tripp Lite SmartRack Deep Black 1360.8 kg Capacity
Organize your IT equipment securely and efficiently with the Tripp Lite SmartRack Deep 45U Rack Enclosure Cabinet. This robust cabinet is ideal for data centers, server rooms, and network setups, providing a reliable and safe space for your valuable equipment.
With its deep design, this freestanding rack enclosure can accommodate up to 1360.8 kg of equipment, ensuring that your servers and networking gear are well-protected. The cabinet features sturdy construction and comes with doors and side panels for added security and aesthetics.
- Height: 45U
- Load Capacity: 1360.8 kg
- Weight: 167.8 kg
- Color: Black
- Type: Freestanding Rack Enclosure
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 45U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1360.8 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | UL60950; RoHS; CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 750.1 mm |
| Depth | 1219.2 mm |
| Height | 2127.2 mm |
| Weight | 167.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 812.8 mm |
| Package depth | 1339.8 mm |
| Package height | 2293.6 mm |
| Package weight | 190.5 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 812.8 mm |
| Master (outer) case length | 1339.8 mm |
| Master (outer) case height | 2293.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 190.5 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 812.8 x 1339.8 x 2292.3 mm |

