12U Low-Profile Wall-Mount Rack Enclosure Tripp Lite SRW12U13 Black
12U Low-Profile Wall-Mount Rack Enclosure Tripp Lite SRW12U13 Black
Optimize your workspace with the Tripp Lite SRW12U13 wall-mount rack enclosure, ideal for organizing your networking and server equipment efficiently. This low-profile design fits seamlessly into your office or server room while providing reliable access and storage.
Perfect for small to medium networking environments, this 12U rack enclosure allows you to elegantly manage your patch panels, switches, and other devices. Its sturdy construction supports a weight capacity of up to 90.718 kg, ensuring durability and stability.
- Type: Wall-Mount Rack Enclosure
- Size: 12U
- Weight Capacity: 90.718 kg
- Unit Weight: 17.2 kg
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.718 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 599.9 mm |
| Depth | 330.2 mm |
| Height | 637 mm |
| Weight | 17.2 kg |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 650.2 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 17.2 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 650.2 mm |
| Master (outer) case length | 700 mm |
| Master (outer) case height | 400 mm |
| Master (outer) case gross weight | 17.2 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

