12U Wall-Mount Rack Enclosure Black Key Lock Clear Window Tripp Lite
12U Wall-Mount Rack Enclosure Black Key Lock Clear Window Tripp Lite
Maximize your space effortlessly with the Tripp Lite SRW12UG 12U Wall-Mount Rack Enclosure. Ideal for small office environments or areas where floor space is limited, this versatile cabinet securely stores your networking equipment and servers.
Designed for optimum functionality and ease of access, this rack features a clear acrylic window that allows you to monitor your devices while ensuring they are protected. The sturdy wall-mount design supports up to 90.7 kg, while the key lock provides added security for your valuable equipment.
- Model: SRW12UG
- Rack Units: 12U
- Weight Capacity: 90.7 kg
- Material: Black with Clear Acrylic Window
- Wall-Mounted: Yes
- Key Lock: Yes
- Weight: 20.4 kg
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Key lock | Yes |
| Certification | UL/CSA 60950-1, EIA-310-E RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 600.2 mm |
| Depth | 449.3 mm |
| Height | 637 mm |
| Weight | 20.4 kg |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 670.1 mm |
| Package depth | 709.9 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 20.4 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 670.1 mm |
| Master (outer) case length | 709.9 mm |
| Master (outer) case height | 525 mm |
| Master (outer) case gross weight | 20.4 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

