12U Wall-Mount Server Rack Enclosure Hinged Back Tripp Lite Black
12U Wall-Mount Server Rack Enclosure Hinged Back Tripp Lite Black
Organize your servers and networking equipment efficiently with the Tripp Lite SRW12US33 wall-mount rack enclosure. This compact, 12U cabinet is ideal for small spaces, providing a reliable solution you can trust.
With its hinged back design, the SRW12US33 allows for easy access to the equipment mounted inside, making maintenance and adjustments hassle-free. Its sturdy construction ensures it can support up to 90.7 kg, perfect for housing your essential technology components.
- 12U wall-mounted rack enclosure
- Hinged back for easy access
- Weight capacity: 90.7 kg (200 lbs)
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, DIN 41494, IP250, RoHS, UL 60950 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 599.4 mm |
| Depth | 850.9 mm |
| Height | 637.5 mm |
| Weight | 42.9 kg |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 662.9 mm |
| Package depth | 915.9 mm |
| Package height | 767.1 mm |
| Package weight | 50.2 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 662.9 mm |
| Master (outer) case length | 915.9 mm |
| Master (outer) case height | 767.1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 50.2 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

