18U Low-Profile Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet Tripp Lite Black
18U Low-Profile Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet Tripp Lite Black
Efficiently organize your networking or AV equipment with the Tripp Lite 18U Low-Profile Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet. Designed for versatility, this cabinet allows you to save space while ensuring easy access to your essential devices.
Its smart design features a hinged back for simple installation and adjustments, making it ideal for tight spaces in office environments or server rooms. With a robust weight capacity, this rack enclosure securely holds all your equipment.
- Rack Units: 18U
- Weight Capacity: 113.4 kg
- Usable Weight Capacity: 43.5 kg
- Mounting Type: Wall-Mount
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 18U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, DIN 41494, IP20, RoHS, UL 60950 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 599.4 mm |
| Depth | 548.6 mm |
| Height | 904.2 mm |
| Weight | 43.5 kg |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 662.9 mm |
| Package depth | 612.9 mm |
| Package height | 1034 mm |
| Package weight | 50.8 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 662.9 mm |
| Master (outer) case length | 612.9 mm |
| Master (outer) case height | 1034 mm |
| Master (outer) case gross weight | 50.8 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

