6U Low-Profile Wall-Mount Rack Cabinet by Tripp Lite - Black, 90.72 kg Capacity, Clear Acrylic Window
6U Low-Profile Wall-Mount Rack Cabinet by Tripp Lite - Black, 90.72 kg Capacity, Clear Acrylic Window
Optimize your space with the Tripp Lite 6U Low-Profile Wall-Mount Rack Cabinet. Designed for secure wall mounting, it provides an ideal solution for efficient equipment storage.
This mini rack enclosure features a clear acrylic window, allowing you to showcase your devices while keeping them organized and protected. Perfect for small offices or home setups, it enhances accessibility and efficiency.
- Brand: Tripp Lite
- Model: SRW6UG
- Rack Units: 6U
- Weight Capacity: 90.72 kg
- Color: Black
- Depth: Switch-depth for space-saving
- Features: Clear acrylic window
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.72 kg |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Passive |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 596.9 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 368.3 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 655.3 mm |
| Package depth | 505.5 mm |
| Package height | 439.4 mm |
| Package weight | 15.9 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 655.3 mm |
| Master (outer) case length | 505.5 mm |
| Master (outer) case height | 439.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 15.9 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

