6U Wall-Mount Mini Rack Enclosure Tripp Lite SmartRack White
6U Wall-Mount Mini Rack Enclosure Tripp Lite SmartRack White
Organize your technology setup with the Tripp Lite SmartRack 6U Low-Profile Wall-Mount Mini Rack Enclosure. This compact solution is perfect for maximizing space while securely housing your valuable equipment.
Ideal for network and server setups, this wall-mounted rack is designed to accommodate your devices while ensuring optimal airflow and accessibility. With a weight capacity of up to 90.7 kg, it provides a sturdy and reliable solution for your networking needs.
- Type: Mini Rack Enclosure
- Rack Units: 6U
- Weight Capacity: 90.7 kg
- Mounting: Wall Mount
- Color: White
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Product colour | White |
| Certification | EIA-310-E, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 596.9 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 368.3 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 655.3 mm |
| Package depth | 505.5 mm |
| Package height | 439.4 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 655.3 mm |
| Master (outer) case length | 505.5 mm |
| Master (outer) case height | 439.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 17.7 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

