22U Wall-Mount Open-Frame Rack 2-Post Expandable Tripp Lite
22U Wall-Mount Open-Frame Rack 2-Post Expandable Tripp Lite
Maximize your space with the Tripp Lite SRWO8U22MD, an ideal solution for your networking, server, and multimedia needs. This expandable, low-profile 2-post rack provides efficient organization and easy access for your equipment.
Perfect for environments where floor space is limited, this wall-mount rack supports a wide range of equipment while ensuring optimal airflow and accessibility. Its sturdy design holds up to 67.5 kg, making it a reliable choice for both small and large installations.
- Rack Units: 22U
- Maximum Load Capacity: 67.5 kg
- Weight: 6.71 kg
- Type: 2-Post Open-Frame
- Color: Black
- Expandable: Yes
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 22U |
| Type | Frame |
| Maximum weight capacity | 67.5 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 518.7 mm |
| Depth | 304.8 mm |
| Height | 1074.7 mm |
| Weight | 6.71 kg |
| Packaging data | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 545.1 mm |
| Package depth | 704.8 mm |
| Package height | 85.1 mm |
| Package weight | 7.71 kg |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332187410 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Master (outer) case width | 720.1 mm |
| Master (outer) case length | 865.1 mm |
| Master (outer) case height | 560.1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 78 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

