USB 2.0 A to B Antibacterial Cable 6 ft White Tripp Lite
USB 2.0 A to B Antibacterial Cable 6 ft White Tripp Lite
Enhance your connectivity with the Tripp Lite Safe-IT USB 2.0 A to B Antibacterial Cable. This 6 ft cable is perfect for transferring data between devices while keeping them hygienic.
Ideal for home or office use, this cable delivers reliable data transfer speeds up to 0.48 Gbit/s and features an antibacterial design to help reduce the spread of germs in shared environments.
- Length: 6 ft (1.83 m)
- Connection Type: USB A to USB B
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Antibacterial design for cleaner connections
- Color: White
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/24 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.83 m |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332260618 |
| Master (outer) case width | 355.6 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 431.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 650 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |

