USB-A to USB-C Right-Angle Cable 3ft Black Tripp Lite USB 2.0
USB-A to USB-C Right-Angle Cable 3ft Black Tripp Lite USB 2.0
Connect your devices easily with the Tripp Lite USB-A to USB-C Right-Angle Cable. Designed for convenience, this 3-foot cable provides optimal flexibility in tight spaces.
Ideal for users who need a reliable connection for their USB devices, this cable supports fast data transfer rates up to 0.48 Gbit/s. Its right-angle design prevents cable strain and makes it perfect for use with closely positioned ports.
- Length: 3 ft (0.91 m)
- Type: USB-A to USB-C
- Transfer Speed: USB 2.0, up to 0.48 Gbit/s
- Color: Black
- Connector Type: Right-Angle USB-C
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 30/24 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 40 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332214116 |
| Master (outer) case width | 348 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 398.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 450 g |
| Country of origin | Vietnam |

