USB-A to USB-C Flat Cable 3ft Tripp Lite USB 2.0 Black
USB-A to USB-C Flat Cable 3ft Tripp Lite USB 2.0 Black
Connect your devices effortlessly with the Tripp Lite USB-A to USB-C Flat Cable. Perfect for charging and data transfer, this 3-foot cable provides flexibility and convenience.
Whether you're syncing your smartphone or powering up your tablet, this USB 2.0 cable delivers reliable performance at speeds up to 0.48 Gbit/s. Its flat design helps reduce tangling, making it easy to store and transport.
- Type: USB-A to USB-C
- Length: 3 ft (0.91 m)
- Standard: USB 2.0
- Data Transfer Speed: up to 0.48 Gbit/s
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 22/24 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.914 m |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332253986 |
| Master (outer) case width | 348 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 398.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 320 g |
| Country of origin | Vietnam |

