USB 2.0 A to C Cable Tripp Lite 0.9m Heavy-Duty Grey
USB 2.0 A to C Cable Tripp Lite 0.9m Heavy-Duty Grey
Experience reliable data transfer with the Tripp Lite USB 2.0 A to C cable, designed for quick connectivity between your devices. Ideal for connecting your phones, tablets, and laptops seamlessly.
This heavy-duty cable is constructed with UHMWPE and aramid fibers, ensuring durability and longevity while providing a stable connection for all your USB 2.0 needs.
- Type: USB-A to USB-C
- Length: 0.9 m (0.91 m)
- Data Transfer Rate: Up to 0.48 Gbit/s
- Color: Grey
- Material: UHMWPE and Aramid Fibers
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 30/24 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Aramid, Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.91 m |
| Cable diameter | 3.4 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332241327 |
| Master (outer) case width | 249.9 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Master (outer) case gross weight | 110 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |

