Tripp Lite U038-006-GY-MAX USB cable
Tripp Lite U038-006-GY-MAX USB cable
1 people are viewing this product
Regular price
€0,00 EUR
Sale price
€0,00 EUR
Regular price
Shipping calculated at checkout.
Tripp Lite Heavy-Duty USB-A to USB-C Cable - M/M, USB 2.0, UHMWPE and Aramid Fibers, Grey, 1.8 m, 1.8 m, USB A, USB C, USB 2.0, 0.48 Gbit/s, Grey
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/22 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Aramid, Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332241334 |
| Master (outer) case width | 249.9 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Master (outer) case gross weight | 110 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |

