USB to Serial Adapter Cable 5ft Tripp Lite DB25 M/M Black
USB to Serial Adapter Cable 5ft Tripp Lite DB25 M/M Black
Upgrade your connectivity with the Tripp Lite USB to Serial Adapter Cable. Measuring 5 feet in length, this cable allows you to connect USB devices to DB25 serial interfaces seamlessly.
Ideal for connecting older peripherals, this durable adapter makes it easy for you to expand your setup, ensuring compatibility with a wide array of devices.
- Type: USB to Serial Adapter Cable
- Length: 5 ft (1.52 m)
- Connector 1: USB-A
- Connector 2: DB25 Male
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.52 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | DB25, DB9 |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 119.4 mm |
| Package depth | 121.9 mm |
| Package height | 43.2 mm |
| Package weight | 180 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8544.42.2000 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332184754 |
| Master (outer) case width | 129.5 mm |
| Master (outer) case length | 381 mm |
| Master (outer) case height | 134.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.81 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

