USB-C Cable 3.2 Gen 2 10Gbps 5A 3ft Thunderbolt 3 Tripp Lite
USB-C Cable 3.2 Gen 2 10Gbps 5A 3ft Thunderbolt 3 Tripp Lite
Experience high-speed data transfer and charging with the Tripp Lite USB-C Cable. This 3ft cable is designed for seamless connectivity, ideal for powering your devices and transferring files effortlessly.
Whether you're connecting your laptop or smartphone, this USB 3.2 Gen 2 cable supports fast data transfer speeds of up to 10Gbps and a power rating of 5A (100W), making it perfect for charging and syncing. With Thunderbolt 3 compatibility, you can trust this cable for high-performance use.
- USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) for quick data transfer
- 5A (100W) power rating for fast charging
- Thunderbolt 3 compatible for versatile connectivity
- 3 ft (0.91 m) length for convenient reach
- USB-IF certified for quality assurance
- Sleek black design for modern aesthetics
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 34/26 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.91 m |
| Cable diameter | 5.2 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH, USB-IF |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332214994 |
| Master (outer) case width | 330.2 mm |
| Master (outer) case length | 355.6 mm |
| Master (outer) case height | 50.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 540 g |
| Country of origin | Vietnam |

