Vertiv Avocent ACS 8016MDAC SNMP SSH 3.2kg RS-232 Coupler
Vertiv Avocent ACS 8016MDAC SNMP SSH 3.2kg RS-232 Coupler
Enhance your network management with the Vertiv Avocent ACS 8016MDAC. Ideal for IT professionals seeking a reliable solution with advanced features.
Built with embedded LINUX, this model facilitates seamless connectivity and management through various protocols, making it perfect for data centers or server rooms.
- Dimensions: 438 x 241 x 44.5 mm
- Weight: 3.2 kg
- Protocols Supported: SNMP, SSH, SSH-2
- Security: WPA2-RADIUS
- Connectors: RS-232, C13 coupler
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Internal modem | Yes |
| Event logging | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | SNMP, SSH, SSH-2, WPA2-RADIUS |
| IP address filtering | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Console port | RS-232 |
| Serial ports quantity | 16 |
| USB 2.0 ports quantity | 8 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Software | |
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 438 x 241 x 44.5 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class A UL (USA) CE Class A (EU) cUL (Canada) ICES-003 (Canada) EN-60950 (EU) VCCI (Japan) CB RCM (Australia) Customs Union (CU) KCC (Korea) |
| Memory | |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |

